On Tuesday, gold medals will be up for grabs in eight events spread out over seven different sports.
Speed skating, women’s ice hockey and cross-country skiing will all continue as the Winter Olympics roll on, but all eyes will be on Shaun White and the halfpipe.
White will make his Olympic debut on Tuesday, hoping to earn his third-straight gold medal in the men’s halfpipe event.
Check out the table below for a complete schedule of Olympic events on Feb. 11.
Sport | Event | Time (ET) |
Biathlon | Women’s 10 km Pursuit | 10 a.m. |
Cross-Country | Ladies’ Sprint Free Qualification | 5 a.m. |
Cross-Country | Men’s Sprint Free Qualification | 5:25 a.m. |
Cross-Country | Ladies’ Sprint Free Quarterfinals | 7 a.m. |
Cross-Country | Men’s Sprint Free Quarterfinals | 7:25 a.m. |
Cross-Country | Ladies’ Sprint Free Semifinals | 7:56 a.m. |
Cross-Country | Men’s Sprint Free Semifinals | 8:06 a.m. |
Cross-Country | Ladies’ Sprint Free Finals | 8:22 a.m. |
Cross-Country | Men’s Sprint Free Finals | 8:30 a.m. |
Curling | Women’s Round Robin Session 2, KOR vs. JPN | 12 a.m. |
Curling | Women’s Round Robin Session 2, RUS vs. USA | 12 a.m. |
Curling | Women’s Round Robin Session 2, SUI vs. DEN | 12 a.m. |
Curling | Women’s Round Robin Session 2, SWE vs. CAN | 12 a.m. |
Curling | Men’s Round Robin Session 3, NOR vs. RUS | 5 a.m. |
Curling | Men’s Round Robin Session 3, CAN vs. SWE | 5 a.m. |
Curling | Men’s Round Robin Session 3, USA vs. CHN | 5 a.m. |
Curling | Men’s Round Robin Session 3, GBR vs. GER | 5 a.m. |
Curling | Women’s Round Robin Session 3, KOR vs. SUI | 10 a.m. |
Curling | Women’s Round Robin Session 3, GBR vs. USA | 10 a.m. |
Curling | Women’s Round Robin Session 3, CHN vs. RUS | 10 a.m. |
Curling | Women’s Round Robin Session 3, DEN vs. JPN | 10 a.m. |
Figure Skating | Pairs Short Program | 10 a.m. |
Freestyle Skiing | Ladies’ Ski Skopestyle Qualification | 1 a.m. |
Freestyle Skiing | Ladies’ Ski Slopestyle Final | 4 a.m. |
Ice Hockey | Women’s Preliminary Group B, GER vs. SWE | 5 a.m. |
Ice Hockey | Women’s Preliminary Group B, RUS vs. JPN | 10 a.m. |
Luge | Women’s Singles Run 3 | 9:30 a.m. |
Luge | Women’s Singles Run 4 | 11:20 a.m. |
Ski Jumping | Ladies’ Normal Hill Individual First Round | 12:30 p.m. |
Ski Jumping | Ladies’ Normal Hill Final | 1:25 p.m. |
Snowboard | Men’s Halfpipe Qualification | 5 a.m. |
Snowboard | Men’s Halfpipe Semifinals | 10 a.m. |
Snowboard | Men’s Halfpipe Finals | 12:30 p.m. |
Speed Skating | Ladies’ 500 m Race 1 of 2 | 7:45 a.m. |
Speed Skating | Ladies’ 500 m Race 1 of 2 | 9:34 a.m. |